Vapaaehtoiset

Tampere
Kuva: Tiina Puputti

 

Ikäinstituutti logo

Pyöräkapteenit vastaavat pyöristä ja kouluttavat pyöräluotsit. Kapteenit ja pyöräluotsit on vakuutettu vastuu- ja tapaturmavakuutuksella. Pyöräluotsiksi pääsee suoritettuaan luotsikoulutuksen. Koulutuksessa käydään läpi mm. vapaaehtoistyön perusteet, vanhusten kohtaamista ja riksapyörän hallintaa. Koulutukset järjestetään yhdessä Ikäinstituutin kanssa.

Haluatko pyöräluotsiksi? Tule mukaan ottamalla yhteyttä paikkakuntasi kapteeniin tai täyttämällä lomake!

Harjavalta – Kirsi Leppänen, kirsi.leppanen @ harjavalta.fi

Hollola – Jussi Waajakoski, jussi.waajakoski @ huili.fi

Hyvinkää – Mirka Valli – mirka.valli @ hyvinkaa.fi

Ikaalinen – Antero Kolu, antero.kolu @ ikaalinen.fi

Jyväskylä – Japa ry, toimisto @ japary.fi

Järvenpää – Sanna Salminen sanna.s.salminen @ jarvenpaa.fi

Kokkola – Anne Raatikainen, anne.raatikainen @ kokkola.fi

Kolari – Marja Nikkinen, marja.nikkinen @ kolari.fi

Kotka – Johanna Sipari, johanna.sipari @ kotka.fi

Mäntyharju – Päivi Matilainen, paivi.matilainen @ hotmail.com

Riihimäki – Tanja Viitamäki, tanja.viitamaki @ kotokartanosaatio.fi

Rovaniemi – Elina Vieno, elina.vieno @ rovaniemenneuvokas.fi

Sastamala – Jari Heinonen, jari.heinonen @ tupahoiva.com

Sipoo – Helena Räsänen, helena.rasanen @ sipoo.fi

Tampere – Pertti Suomela, pertti.suomela@ gmail.com

Turku – Leenamaija Keskinen, leenamaija.keskinen @ turku.fi

Vaasa ja Mustasaari – Paula Kullas, paula.kullas @ gmail.com

Vantaa – Launo Tuuri, ltuuri @ gmail.com