Vapaaehtoiset

Tampere
Kuva: Tiina Puputti

 

Ikäinstituutti logo

Pyöräkapteenit vastaavat pyöristä ja kouluttavat pyöräluotsit. Kapteenit ja pyöräluotsit on vakuutettu vastuu- ja tapaturmavakuutuksella. Pyöräluotsiksi pääsee suoritettuaan luotsikoulutuksen. Koulutuksessa käydään läpi mm. vapaaehtoistyön perusteet, vanhusten kohtaamista ja riksapyörän hallintaa. Koulutukset järjestetään yhdessä Ikäinstituutin kanssa.

Haluatko pyöräluotsiksi? Tule mukaan ottamalla yhteyttä paikkakuntasi kapteeniin tai täyttämällä lomake! Alla lista aktiivisista paikkakunnista, montako pyörää paikkakunnalla on ja kuka on alueen pyöräkapteeni.

Harjavalta (1) – Kirsi Leppänen, kirsi.leppanen @ harjavalta.fi
Hollola (2) – Jussi Waajakoski, jussi.waajakoski @ huili.fi
Hyvinkää (1) – Mirka Valli, mirka.valli @ hyvinkaa.fi
Ikaalinen (1) – Antero Kolu, antero.kolu @ ikaalinen.fi
Jyväskylä (1)- Japa ry, toimisto @ japary.fi
Järvenpää (1)  – Sanna Salminen sanna.s.salminen @ jarvenpaa.fi
Kokkola (1) – Anne Raatikainen, anne.raatikainen @ kokkola.fi
Kolari (1) – Marja Nikkinen, marja.nikkinen @ kolari.fi
Kotka (1)  – Johanna Sipari, johanna.sipari @ kotka.fi
Mäntyharju (2) – Päivi Matilainen, paivi.matilainen @ hotmail.com
Oulu (1) – Aila Eteläinen, aila.etelainen @ hotmail.com
Riihimäki (2) – Tanja Viitamäki, tanja.viitamaki @ kotokartanosaatio.fi
Rovaniemi (1)- Elina Vieno, elina.vieno @ rovaniemenneuvokas.fi
Sastamala (1) – Jari Heinonen, jari.heinonen @ tupahoiva.com
Sipoo (1)- Helena Räsänen, helena.rasanen @ sipoo.fi
Tampere (4) – Pertti Suomela, pertti.suomela@ gmail.com
Tornio (1)  – Juuli Rimpisalo, info @ hopeahovi.fi
Vaasa ja Mustasaari (1) – Paula Kullas, paula.kullas @ gmail.com
Vantaa (2) – Launo Tuuri, ltuuri @ gmail.com

Hankkeen pyörät 2 kpl

Yhteensä pyöriä 28, kaupunkeja 20