Vapaaehtoiset

Tampere
Kuva: Tiina Puputti

 

Ikäinstituutti logo

Pyöräkapteenit vastaavat pyöristä ja kouluttavat pyöräluotsit. Kapteenit ja pyöräluotsit on vakuutettu vastuu- ja tapaturmavakuutuksella. Pyöräluotsiksi pääsee suoritettuaan luotsikoulutuksen. Koulutuksessa käydään läpi mm. vapaaehtoistyön perusteet, vanhusten kohtaamista ja riksapyörän hallintaa. Koulutukset järjestetään yhdessä Ikäinstituutin kanssa.

Haluatko pyöräluotsiksi? Tule mukaan ottamalla yhteyttä paikkakuntasi kapteeniin tai täyttämällä lomake! Alla lista aktiivisista paikkakunnista, montako pyörää paikkakunnalla on ja kuka on alueen pyöräkapteeni.

Espoo (1) – Jaana Rossi, jaana.rossi @ metropolia.fi
Hanko (2) – Anja Kari, anja.kari @ netti.fi
Harjavalta (1) – Kirsi Leppänen, kirsi.leppanen @ harjavalta.fi
Hartola (1) – Marianne Julin, marianne.julin @ hotmail.com
Hollola (2) – Jussi Waajakoski, jussi.waajakoski @ huili.fi
Hyvinkää (1) – Mirka Valli, mirka.valli @ hyvinkaa.fi
Ikaalinen (1) – Antero Kolu, antero.kolu @ ikaalinen.fi
Jyväskylä (1) – Japa ry, toimisto @ japary.fi
Järvenpää (1)  – Sanna Salminen sanna.s.salminen @ jarvenpaa.fi
Kokkola (1) – Anne Raatikainen, anne.raatikainen @ kokkola.fi
Kolari (1)- Marja Nikkinen, marja.nikkinen @ kolari.fi
Kotka (1)- Johanna Sipari, johanna.sipari @ kotka.fi
Kuopio (3) – Ulla Reiman, ulla.reiman @ kuopio.fi
Lapua (1) – Heikki Rajala heikki.rajala @ lapua.fi
Laukaa (1) – Seija Loppi, seija.loppi @ las.laukaa.fi
Lieto (1)
Loimaa (1) – Jaakko Kaunisto jaakko.kaunisto @ loimaa.fi
Mäntyharju (2) – Päivi Matilainen, paivi.matilainen @ hotmail.com
Oulu (1) – Hanna-Leena Kauppinen, Hanna-leena.kauppinen @ mantykoti.fi
Pori, Rauma ja Kankaanpää (1) – Anne Setälä, anne@annes.fi
Riihimäki (3) – Tanja Viitamäki, tanja.viitamaki @ kotokartanosaatio.fi
Rovaniemi (2)- Elina Vieno, elina.vieno @ rovaniemenneuvokas.fi
Sastamala (1) – Jari Heinonen, jari.heinonen @ tupahoiva.com
Sastamala 2. pyörä – Juuso Jokinen, juuso.jokinen @ sastamala.fi
Sipoo (1)- Helena Räsänen, helena.rasanen @ sipoo.fi
Tampere (5) – Joel Lindholm, joel.j.lindholm @ gmail.com
Tornio (1) – Juuli Rimpisalo, info @ hopeahovi.fi
Utajärvi (1) – Hannele Karhu-Airio hannele.karhu-airio @ utajarvi.fi
Vaasa ja Mustasaari (2) – Pekka Mäkinen pekka.makinen @ gmail.com
Vantaa (2) – Launo Tuuri, ltuuri @ gmail.com

Hankkeen pyörät 2 kpl

Yhteensä pyöriä 46, kaupunkeja 31