Ota yhteyttä!

Haluatko pyöräluotsiksi ajamaan riksapyörää? Tule mukaan ottamalla yhteyttä paikkakuntasi kapteeniin tai täyttämällä lomake! Alla lista aktiivisista paikkakunnista, montako pyörää paikkakunnalla on ja kuka on alueen pyöräkapteeni. Jos olet kiinnostunut aloittamaan toiminnan paikkakunnallasi, ota yhteyttä projektipäällikkö Mira Kokkoon.

Alajärvi (1) – Petteri Karvinen petteri.karvinen @ jamin.fi 
Bennäs / Pännäinen
(1) – Gunvor Björkell gunvor.bjorkell @ jakobstad.fi
Espoo
 (2) – Jaana Rossi, jaana.rossi @ hotmail.com
Hanko (2) – Arto Ruolanto arto.ruolanto @ pp1.inet.fi
Harjavalta (1) – Kirsi Leppänen, kirsi.leppanen @ harjavalta.fi
Hartola (1) – Marianne Julin, marianne.julin @ hotmail.com
Helsinki Kallio (1) – Pauliina Seppälä hannapauliinaseppala @ gmail.com
Helsinki Seniorisäätiö (1) – Piia Palviainen piia.palviainen @ seniorisaatio.fi
Helsinki Puotila (3) – Brigitta Bakker birgitta.bakker @ omakotisaatio.fi  
Hollola
 (2) – Jussi Waajakoski, jussi.waajakoski @ huili.fi
Hyvinkää (1) – Mirka Valli, mirka.valli @ hyvinkaa.fi
Iisalmi (1) – Juho Rytkönen juho.rytkonen @ ylasavonsnote.fi
Ikaalinen (1) – Antero Kolu, antero.kolu @ ikaalinen.fi
Jyväskylä (1) – Japa ry, toimisto @ japary.fi
Järvenpää (1)  – Sanna Salminen sanna.s.salminen @ jarvenpaa.fi
Kokkola (1) – Anne Raatikainen, anne.raatikainen @ kokkola.fi
Kolari (1)- Marja Nikkinen, marja.nikkinen @ kolari.fi
Kotka (1)- Johanna Sipari, johanna.sipari @ kotka.fi
Kuopio (3) – Ulla Reiman, ulla.reiman @ kuopio.fi
Lapua (1) – Heikki Rajala heikki.rajala @ lapua.fi
Larsmo / Luoto (1) – Susan Sandbacka susan.sandbacka @ jakobstad.fi 
Laukaa 
(1) – Seija Loppi, seija.loppi @ las.laukaa.fi
Lieto (1)
Loimaa (1) – Jaakko Kaunisto jaakko.kaunisto @ loimaa.fi
Mäntyharju (2) – Päivi Matilainen, paivi.matilainen @ hotmail.com
Oulu (1) – Hanna-Leena Kauppinen, Hanna-leena.kauppinen @ mantykoti.fi
Pielavesi (1) – Minna Jussila minna.jussila @ pielavesi.fi 
Pori, Rauma ja Kankaanpää
(1) – Anne Setälä, anne@annes.fi
Riihimäki (3) – Tanja Viitamäki, tanja.viitamaki @ kotokartanosaatio.fi
Rovaniemi (2)- Elina Vieno, elina.vieno @ rovaniemenneuvokas.fi
Sastamala 1. pyörä – Jari Heinonen, jari.heinonen @ tupahoiva.com
Sastamala 2. pyörä– Juuso Jokinen, juuso.jokinen @ sastamala.fi
Sipoo (1)- Helena Räsänen, helena.rasanen @ sipoo.fi
Tampere (5) – Joel Lindholm, joel.j.lindholm @ gmail.com
Tornio (1) – Juuli Rimpisalo, info @ hopeahovi.fi
Turku (1) – Antti Vähäsöyrinki antti.vahasoyrinki @ gmail.com
Tuusula
(1) – Jussi Salonen jussi.salonen @ tuusula.fi 
Utajärvi
 (1) – Hannele Karhu-Airio hannele.karhu-airio @ utajarvi.fi
Vaasa ja Mustasaari (3) – Pekka Mäkinen pekka.makinen @ gmail.com
Vantaa (2) – Launo Tuuri, ltuuri @ gmail.com
Äänekoski (1) – Sanna-Mari Roth-Mansikkala sanna-mari.roth-mansikkala @ aanekoski.fi

Koko Suomi
Mira Kokko
045 114 1044
mira.kokko@pyoraliitto.fi

Hankkeen pyörät 2 kpl

Yhteensä pyöriä 61, kaupunkeja 39

Yllä listatut pyöräkapteenit vastaavat pyöristä ja kouluttavat uusia pyöräluotseja. Koulutetut kapteenit ja pyöräluotsit kuuluvat Pyöräliiton vastuu- ja tapaturmavakuutuksen piiriin.

Tavoitat meidät myös Facebook-sivuiltamme  ja Pyöräliiton sivuilta

 


 

Riksapyörän kyydissä kaksi iloista naista ajelulla keväisessä puistossa.
Riksapyörä tuo iloa ja virkistystä niin kuskille kuin kyydittäville

Kuva: Tiina Puputti