Ota yhteyttä!

Haluatko pyöräluotsiksi ajamaan riksapyörää? Tule mukaan ottamalla yhteyttä paikkakuntasi kapteeniin tai kysymällä Pyöräliitosta neuvoa toiminnan käynnistämisestä uudella paikkakunnalla.
Alla lista aktiivisista paikkakunnista, pyörien määrästä ja yhteyshenkilöistä.

Alajärvi (1) – Petteri Karvinen petteri.karvinen @ jamin.fi 
Bennäs / Pännäinen
(1) – Gunvor Björkell gunvor.bjorkell @ jakobstad.fi
Espoo
(2) – Jaana Rossi, jaana.rossi @ hotmail.fi
Hanko (2) – Arto Ruolanto arto.ruolanto @ pp1.inet.fi
Harjavalta (1) – Kirsi Leppänen, kirsi.leppanen @ harjavalta.fi
Hartola (1) – Marianne Julin, marianne.julin @ hotmail.com
Helsinki Folkhälsan (3) – Malin Grönros malin.gronros @ folkhalsan.fi
Helsinki
Kallio (1) – Pauliina Seppälä hannapauliinaseppala @ gmail.com
Helsinki Seniorisäätiö (1) – Piia Palviainen piia.palviainen @ seniorisaatio.fi
Helsinki Puotila (3) – Brigitta Bakker birgitta.bakker @ omakotisaatio.fi
Helsinki (1) – Tuulia Kivisaari tuulia.kivisaari @ hoiva.fi
Hollola
 (2) – Jussi Waajakoski, jussi.waajakoski @ huili.fi
Hyvinkää (1) – Mirka Valli, mirka.valli @ hyvinkaa.fi
Hämeenkyrö (1) – Eija Mäkipää eija.makipaa @ hronsy.fi
Iisalmi 
(1) – Juho Rytkönen juho.rytkonen @ ylasavonsnote.fi
Ikaalinen (1) – Antero Kolu, antero.kolu @ ikaalinen.fi
Joutsa (1) – Marjatta Virtanen marjatta.virtanen @ joutsa.fi
Jyväskylä
(1) – Japa ry, toimisto @ japary.fi
Järvenpää (1)  – Sanna Salminen, sanna.s.salminen @ jarvenpaa.fi
Kauniainen / Grankulla (1) – Helena Pirvola-Nykänen, Helena.Pirvola-Nykanen @ kauniainen.fi
Kokkola
(1) – Anne Raatikainen, anne.raatikainen @ kokkola.fi
Kolari (1) –  Seija Jaako, seija.jaako @ kolari.fi
Kotka (1) – Johanna Sipari, johanna.sipari @ kotka.fi
Kuopio (3) – Ulla Reiman, ulla.reiman @ kuopio.fi
Lapua (1) – Heikki Rajala heikki.rajala @ lapua.fi
Larsmo / Luoto (1) – Susan Sandbacka susan.sandbacka @ jakobstad.fi 
Laukaa 
(1) – Seija Loppi, seija.loppi @ las.laukaa.fi
Lieto (1)
Lohja (1) – Veli Ryhänen, veli @ ryhanen.fi
Loimaa
(1) – Jaakko Kaunisto jaakko.kaunisto @ loimaa.fi
Mäntyharju (2) – Päivi Matilainen, paivi.matilainen @ hotmail.com
Oulu (1) – Hanna-Leena Kauppinen, Hanna-leena.kauppinen @ mantykoti.fi
Pielavesi (1) – Minna Jussila minna.jussila @ pielavesi.fi
Pietarsaari / Jakobstad (1) – Gunvor Björkell gunvor.bjorkell @ jakobstad.fi
Pori, Rauma ja Kankaanpää (1) – Anne Setälä, anne@ annes.fi
Pöytyä (1) – Päivi Pohjola, pp.pohjola @ gmail.com
Riihimäki (3) – Tanja Viitamäki, tanja.viitamaki @ kotokartanosaatio.fi
Rovaniemi (2) – Elina Vieno, elina.vieno @ rovaniemenneuvokas.fi
Sastamala 1. pyörä – Jari Heinonen, jari.heinonen @ tupahoiva.com
Sastamala 2. pyörä– Juuso Jokinen, juuso.jokinen @ sastamala.fi
Sipoo (3) – Antti Lemetyinen, antti.lemetyinen @ sipoo.fi
Tampere (5) – Joel Lindholm, joel.j.lindholm @ gmail.com
Tampere, Kuuselakeskus  (1) – Sirpa Huhtanen, sirpa.a.huhtanen @ gmail.com
Toholampi (1) – Kaija Nikunen kaija.nikunen @ gmail.com
Tornio (1) – Juuli Rimpisalo, juuli.rimpisalo @ hopeahovi.fi
Turku (1) – Antti Vähäsöyrinki antti.vahasoyrinki @ gmail.com
Tuusula
(1) – Jussi Salonen jussi.salonen @ tuusula.fi 
Utajärvi
 (1) – Hannele Karhu-Airio hannele.karhu-airio @ utajarvi.fi
Vaasa ja Mustasaari (3) – Paula Kullas paula @ kullas.fi
Vantaa (2) – Launo Tuuri, ltuuri @ gmail.com
Vihti (1) – Paula Niemi paula.niemi @ hopearinne.fi
Ylivieska
 (1) – Marita Öljymäki-Maarala marita.oljymaki-maarala @ ylivieska.fi
Äänekoski (1) – Sanna-Mari Roth-Mansikkala sanna-mari.roth-mansikkala @ aanekoski.fi

Pyöräliitto
Matti Koistinen, toiminnanjohtaja
P. 044-2795588
matti.koistinen@pyoraliitto.fi

Yllä listatut pyöräkapteenit vastaavat pyöristä ja kouluttavat uusia pyöräluotseja. Koulutetut kapteenit ja pyöräluotsit kuuluvat Pyöräliiton vastuu- ja tapaturmavakuutuksen piiriin.

Tavoitat meidät myös Facebook-sivuiltamme  ja Pyöräliiton sivuilta

 


 

Riksapyörän kyydissä kaksi iloista naista ajelulla keväisessä puistossa.
Riksapyörä tuo iloa ja virkistystä niin kuskille kuin kyydittäville

Kuva: Tiina Puputti